StMMicon

St Mary Magdalens Parish Clergy

Since the founding of the parish in 1954, St Mary Magdalens has been served by 9 parish priests. These are shown below in chronological order.


Fr Gerard P Conlon: 1954 - 1963

RIP 12th December, 1966





Fr Alfred S Bull: 1963 – 1977

RIP 20th December, 1980



Fr Anthony E Sketch: 1977 – 1982

RIP 26th September, 2012





Monsignor Canon Edward McBride VG: 1982 – 1989

RIP 24th April, 2011




Fr Richard Healey: 1989 – 1993




Fr James Walsh: 1993 – 2001







Fr Michael Griffin: 2001 – 2003




Fr Russell G Frost: 2003 – 2017


During Fr Frost's tenure at St Mary Magdalen's, the parish benefited from the services of Fr Martin Orme as assistant priest until his retirement


Canon Mathew George: 2017 -